Nimate izdelkov v nakupovalni košarici.
Večina kužkov težko prenaša vročino. Ali si vedela tudi to, da zaradi vročine kuža lahko doživi toplotni udar? Toplotni udar je življenjsko ogrožujoče stanje psa, ki je posledica prekomernega dviga telesne temperature. V nadaljevanju ti bom predstavila na kakšen način se kuža hladi, kakšni so simptomi toplotnega udara ter kako kužku, ki doživlja toplotni udar pomagati.
Kuža za razliko od nas, telesno temperaturo uravnava predvsem z oddajanjem toplote preko sopenja. Pri tem vdihne hladen in suh zrak čez smrček ter izdihne topel in vlažen zrak skozi gobček.
Večina kužkov že pri zunanji temperaturi 22-25°C zmanjša svojo telesno aktivnost in išče prostor za počitek v senci ali na hladnih tleh. Ko zunanja temperatura doseže do 30°C pa pri večini kužkov mehanizmi ohlajanja ne zadoščajo več in posledično začne naraščati njihova telesna temperatura.
Pri tem pa te moram opozoriti tudi na bolj občutljive pasme - to so tiste pasme, ki imajo kratke gobčke (mops, angleški in francoski buldog, bokser...). Zaradi njihovega kratkega gobčka imajo te pasme zelo stisnjene in zmanjšane nosne ''školjke''. Torej njihov najpomembnejši del za ohlajanje ne deluje dovolj dobro.
Kakšne vrste toplotnih udarov poznamo?
Med seboj lahko ločiva dve vrsti toplotnih udarov. Klasični toplotni udar, ki nastane zaradi visoke temperature okolice in toplotni udar, ki nastane ob telesnem naporu. Ta pa nastane zaradi pretirane telesne aktivnosti, v vročem dnevu, kot so: tek ob kolesu, igra prinašanja žogice, dolgi sprehodi...
Najpogostejši vzrok toplotnega udara s smrtnim izidom je puščanje psa v zaprtem avtomobilu!
V zgornji preglednici si lahko ogledaš kako hitro se dviga temperatura v zaprtem avtu na soncu. Zato ne glede na to ali imaš avto parkiran v senci ali kjerkoli drugje psa NE puščaj v avtomobilu! Opravek se ti lahko zavleče, v tem času pa kuža v pregretem avtomobilu zgublja svoj boj za življenje.
Kako lahko prepoznam toplotni udar pri kužku?
Prvi znaki, da se kuža pregreva so:
- povečano slinjenje,
- neprestano močno sopenje,
- notranja stran uhljev je pordela in vroča,
- vrat je iztegnjen,
- jezik visi daleč iz gobca,
- živčnost, nemir in panika.
Zgoraj sem naštela prvi znaki, ki se pokažejo segrevanju psa. Kuža z močnim sopenjem poizkuša znišati svojo telesn temperaturo. Umika se na hladen in senčen prostor.
Ko se kuža nikakor ne more ohladit in pride do toplotnega udara se to kaže z:
- hitrim in plitvejšim dihanjem,
- hitro bitje srca, aritmije,
- močna pordelost jezika in sluznic,
- apatičnost,
- nekoordinirano gibanje, motnje ravnotežja,
- lahko pride do bruhanja in (krvave) driske.
- Dvig telesne temperature nad 41°C.
Če kuža ne dobi dovolj hitro veterinarske pomoči pride do šoka. Le ta se kaže z krči, bledimi in pomodrelimi sluznicami ter na koncu sledi izguba zavesti ter pogin. Vse to pa se lahko zgodi res zelo hitro.
Kako pomagati kužku, ki doživlja toplotni udar?
Kužka, ki doživlja prve znake toplotnega udara takoj umakni v hladen in senčen prostor ter ga začni ohlajati. Hladiti začni pri tačkah in počasi nadaljuj preko trupa ((spodnji del trebuha, ledveno področje) do vratu in zatilja. Kužka lahko hladiš s tekočo vodo, pri tem pa pazi, da ne uporabljaš ledene! Primerne so tudi mokre mrzle brisače, s katerimi lahko pokriješ psa, ventar jih moraš pogosto menjavati, da se ne segrejejo. Če je kuža pri zavesti mu ponudi mlačno vodo. Če ne pije sam, ga ne sili.
Najbolje pa je, da takoj kontaktiraš veterinarja, ki ti bo dal točna navodila in te po potrebi tudi obiskal (ali ti njega).
Preventiva
- S kužkom se poleti na sprehode odpravi zgodaj zjutraj ali pozno zvečer.
- Izogibaj se glavni vročini.
- Izogibaj se vožnji psa v avtomobilu brez klime.
- Vedno imej seboj dovolj vode!